Traktorová značka Zetor predstavila niečo neobvyklé: obrnené auto pre armádu

Tento automobil vyvinuli na Slovensku, a tak dostal aj príznačný názov Gerlach 4×4. Je to vozidlo, ktoré je schopné posádku uchrániť aj pred výbuchom míny.
Spoločnosť Zetor Engineering Slovakia, a. s., súčasť HTC Investments, a. s, ho predstavila na výstave IDEB ako novinku, no od dominantnej produkcie značky, čo je výroba traktorov, sa výrazne odlišuje. Kým doposiaľ prevažnú časť výroby tvorili poľnohospodárske stroje, koncept Gerlach 4×4 reflektuje skúsenosti z posledných bojových operácií a takisto aj všetky najnovšie konštrukčné a technické poznatky.

traktor
 
Vozidlo 21.storočia
Gerlach disponuje prednosťou, ktorá zohľadňuje najnovšie bojové, technické aj konštrukčné skúsenosti súčasnosti. Vozidlá podobného typu sú staré už niekoľko desaťročí, tento nový Gerlach je vyvinutý už  s novou koncepciou ochrany posádky, komfortu a mobility pre rôzne spôsoby nasadenia. Navyše je veľmi zaujímavá cena tohto vozidla: odhadom bude stanovená asi na 398 000 eur pre zákazníkov na všetkých trhoch bez rozdielu, neoficiálne informácie hovoria o tom, že táto cena bude návratná, ak výroba dosiahne objem 100 kusov.
 
Mobilita a ochrana
Dnešnou kľúčovou požiadavkou  vozidiel tohto typu je voliteľná protimínová  a balistická ochrana, ktorá umožňuje Gerlach nakonfigurovať na najvyššiu úroveň podmienok s ohrozením IED, teda na vysoký stupeň ochrany STANAG 4569 Volume 3. Výsledkom je originálne riešenie v podobe silnej ochrany kabíny. V rámci konštrukcie vozidla kabína tvorí samostatný modul, ale priestor pre posádku zostal pomerne komfortný, ani pri konfigurácii sedadiel 2+4 sa tento fakt nemení.

tank
 
Ambície
Na všetky trhy, kde prebieha obmena zastaraných vozidiel 4×4 s viacúčelovým využitím, tam mieri a snaží sa presadiť aj Gerlach, samozrejme vrátane Slovenska. Výrobca spolu s dodávateľmi tento prototyp dokončil iba v tomto roku, no naďalej sa sústreďuje na inovovanie, vývoj a dodávky pre obranný priemysel, ale aj civilnú sféru.