Atopická dermatitída

Pri väčšine pacientov sa choroba začína vo veku 12 rokov. V dospelosti sa atopická dermatitída veľmi zriedkavo prejavuje.  Pri absencii liečby choroba trvá dlhé roky  a spôsobuje pacientovi veľa úzkosti.

lidská kostra

  • Príčiny ochorenia

Príčinou vzniku alergickej reakcie v koži s atopickou dermatitídou je hyperreaktivita organizmu v reakcii na interakciu s rôznymi látkami. Tieto látky sú pre pacienta alergény . Peľ rastlín, prach z domácností, živočíšne pachy, rôzne potravinárske výrobky, chemikálie pre domácnosť atď. Môžu pôsobiť ako alergén.

  • Symptómy atopickej dermatitídy

Pri atopickej dermatitíde je charakteristický recidivujúci priebeh s obdobiami exacerbácií, ku ktorým dochádza počas opakovanej interakcie s alergénom (napríklad pri jedle určitých potravín alebo pri kontakte so zvieratami). Frekvencia exacerbácií je tiež ovplyvnená sezónou roka (exacerbácie sa často vyskytujú v jesenno-zimnom období).
Hlavným príznakom ochorenia je suchosť a svrbenie kože. Exacerbácie sprevádzajú rozšírený edém a sčervenanie kože, výskyt červených škvŕn s rozmazanými okrajmi a plakmi. V dôsledku poškriabania sa na koži objavujú erózie. V prípade infekcie kože lézií sa objavujú pustuly. Obľúbenou lokalizáciou atopickej dermatitídy sú ohybné povrchy kĺbov, predný a bočný povrch krku, čelo, zápästie a zadná plocha rúk a chodidiel.

lupénka

Diagnóza atopickej dermatitídy
Diagnózu atopickej dermatitídy urobí lekár na základe klinického obrazu a pochybnosti pacienta. V niektorých prípadoch je pacientovi predpísaná analýza hladiny imunoglobulínu E (IgE). Vysoký obsah tohto imunoglobulínu naznačuje tendenciu tela k alergickým reakciám.
Na identifikáciu špecifického alergénu, ktorý spôsobuje exacerbáciu ochorenia, sa vykonajú testy alergie na pokožku. Počas tejto štúdie sa rôzne alergény aplikujú na kožu pacienta v oblasti predlaktia v malých dávkach. S pozitívnou reakciou v mieste zavedenia alergénu sa vyvinie sčervenenie.