Časté chyby pri cestovaní, ktoré nám namiesto pôžitku prinášajú zbytočný stres

Každý z nás sa vždy teší na obdobie, kedy môžeme uniknúť od každodenných problémov v práci, v škole či jednoducho doma. Cestovanie nám umožní prečistiť si myseľ a nabrať sily, ale ak si nedáme pozor na pár dôležitých cestovateľských princípov, môžeme si len narobiť ďalšie ťažkosti.

odletová hala.jpg
 

  1. Spoľahnutie sa na pomoc od miestnych

Samozrejme sú aj takí, ktorí Vám radi a správne poradia, ale musíte uznať, že vo väčšine prípadov sa stretávame len s ľuďmi, ktorí si nechcú priznať, že nás nevedia usmerniť, tvária sa, že vedia a pošlú nás úplne náhodným smerom. Preto je najlepšie si vždy pred cestou pozorne naplánovať trasu, poprezerať si mapu a zorganizovať celú cestu tak, aby ste nemuseli zbytočne strácať čas túlaním sa a zastavovaním ľudí.

  1. Cestovanie bez cestovného poistenia

Cestovné poistenie Vám môže ušetriť kopu problémov, a preto je odporúčané pred cestou na dlhšie obdobie, si ho zaplatiť. Tých pár eur Vám dá istotu pri situáciách ako napríklad strata batožiny, oneskorenie, odklad či zrušenie cesty, krádež, poskytnutie lekárskej pomoci a pod. Určite ho treba zvážiť, inak by ste to mohli neskôr veľmi oľutovať.

  1. Nezaobstaranie si kópií dôležitých dokumentov

V prípade straty originálnych dokumentov, preukazov by Vás zrejme čakal pekne dlhý obnovovací proces. Preto nikdy nezaškodí zobrať si so sebou kópie toho najdôležitejšieho – pasu, OP, platobných kariet či cestovného poistenia.

cestovní doklady.jpg

  1. Neoboznámenie banky o budúcich zahraničných transakciách

Toto sa môže stať každému, ak nechcete, aby Vám banka zablokovala účet a kartu kvôli “podozrivej aktivite”, bolo by vhodné jej vopred oznámiť vaše plány o odcestovaní.

  1. Nenaštudovanie si základných špecifík cudzej kultúry

Pokúste sa pred cestou prečítať si niečo o kultúre navštevovanej krajiny a pochopiť významné rozdiely, sústrediť sa na oblasti, ktorých by ste sa počas cestovania sami mohli dotknúť. Takto sa vyvarujete nepríjemným situáciám, kedy by ste niekoho nevedomky urazili. Majte otvorenú myseľ, absorbujte kultúru so záujmom a pri spoznávaní buďte interaktívnejší.