Čo nám môže dovolenku pokaziť?

Dovolenka znamená pre viacerých  nás niečo ako vykúpenie. Počas každodenného života, aj keď môže byť veľmi pekný, nás zvykne trápiť veľmi veľa vecí a povinností, niekedy aj nepríjemností. Práve preto sa vždy tešíme už na pol roka dopredu zarezervovaný výlet, na ktorom dúfame, že si čo najviac ako je to možné vyčistíme hlavu a zabudneme na všetky každodenné problémy.

relax.jpg

Nedávne výskumy v oblasti psychológie poukazujú na to, že naše prázdniny dokáže predsa len niečo pokaziť. To, o čo ide je práve stres, a elektronika, ktorá nás neustále sužujú. Sú to teda práve tieto dve veci, od ktorých si ľudia len veľmi ťažko odvykajú a preto ich trápi starosti aj na ich vysnívanej dovolenke.
Avšak aj napriek tomu, že by sme to takto chceli sa to mnohým z nás aj nepodarí. Napríklad Štúdia Americkej psychologickej asociácie, ktorá bola urobená na 1 522 respondentoch, dala jasne najavo, že stres v pracovnom prostredí a závislosť na našej každodenne používanej elektronike môžu relaxáciu na dovolenke dosť skomplikovať, ba dokonca až znemožniť. Cez 20% opýtaných uviedlo, že pociťujú tlak a napätie z práce, dokonca aj vtedy, keď už nie sú na svojom pracovisku, ďalších 28% priznalo, že práci venujú oveľa viac času, ako pôvodne plánovali a akoby vôbec chceli, a napokon zvyšných 42% zasa odpovedalo, že ich trápi úzkosť a stres už len pri samotnom pomyslení na prácu a na to, čo ich čaká, keď sa z dovolenky vrátia späť domov.

maledivy.jpg

Z týchto výskumov viac ako jasne vyplýva, že pracujeme a stresujeme sa oveľa viac, ako je zdravé, takýto stres nám vôbec neprospieva a preto by sme sa mali všemožne snažiť ho zredukovať na minimum. Daniela Kirš, vedúci Amerického inštitútu vraví: “aby bol nabitý mozog, je potrebné ho vypnúť”. Odporúča tiež vziať si počas roka aspoň 4 dovolenky.
Je pre nás viac ako potrebné naučiť sa žiť pre okamih, ktorý práve prebieha. Ak by to tak bolo, náš život by bol oveľa krajší.