Čo treba vedieť pred vstupom do hostela?


Nájdu sa medzi nami ľudia, ktorí o hosteloch ešte nepočuli. V prvom rade treba predstaviť a ozrejmiť hlavný rozdiel, v ktorom sa líšia od svojho známejšieho konkurenta. Ten sa skrýva v rezerváciach, ktoré sa vzťahujú na lôžko a nie na izbu, ako sme zvyknutí. V praxi to znamená, že sa o izbu delíte s inými ľuďmi, ktorí v nej majú taktiež umiestnenú rezerváciu. Nenechajte sa však predstavou o bývaní s cudzími osobami odradiť. Práve to môže byť dôvod, prečo sa sem v budúcnosti vrátiť!

apartmán
 
Očakávajte viac spoločenskú atmosféru
 
            Hostely sa cenovo pohybujú na výrazne nižšej úrovni ako ich alternatívy, čo je lákadlom pre každého, kto chce pri ubytovaní čo-to ušetriť, hlavne pre mladých turistov a študentov. Nižšia cena sa však na kvalite a službách odzrkadluje minimálne. Nemôžme za ňu teda očakávať totožný komfort ako v hoteli, no za prijateľnú cenu máte vždy čísté povlečenie, miesto na spanie a akékoľvek služby, ktoré areál umožňuje. Tie sú špecifické pre každý jeden individuálny hostel a môžu zahŕňať napríklad rôzne stolné hry, požičovňu bicyklov a iné. Pre oddych sú prítomné spoločenské miestnosti, kde sa hostia zvyčajne zoznamujú a zabávajú sa. Vzťahy medzi jednotlivcami zvyknú byť kamarátske, akoby všetci boli „spolužiaci na výlete“. K pravideľným „atrakciam” patrí rozprávanie príbehov a skúseností zo svojich ciest. Nie je tiež ojedinelé, že sa hostia skamarátia natoľko, že svoju ďalšiu cestu absolvujú spolu. Sú tam predsa často za jedným a tým istým účelom – cestovať a spoznávať nové.

hotel
 
Ako si vybrať správny hostel?
 
            Výber vám uľahčí fakt, že hostelov v mestách nebýva toľko, že by ste z toho mali ťažkú hlavu. Rozhodujú teda najmä:
1.      Poloha – zvyčajne sú umiestnené v centrách mesta a nie na okraji. Vzdialenosť od pamiatok a zaujímavých miest môže tiež hrať úlohu pri výbere
2.      Služby – na oficiálnych webových stránkach často nájdete všetko, čo dané zariadenie ponúka
3.      Dostupnosť –hlavne v letných mesiacoch treba počítať s plnou kapacitou izieb
4.      Cena –v prípade, že chcete ušetriť každý cent, porovnajte si ceny jednotlivých hostelov

recepce

Hostel oproti alternatívam ponúka podstatne iný druh ubytovania, ktorý si však nie každý vie vychutnať a užiť. Preto poň siahnite, ak:
·         Radi spoznávate nových ľudí, najmä z cudzích krajín
·         Preferujete spoločenské prostredie
·         Chcete ušetriť na ubytovaní
·         Hľadáte ubytovanie na jednu noc