Elektrické autá: elektromobil značky Mazda

Ako keby Mazda zaspala dobu, čo je len z časti pravda. Skutočná pravda je popísaná v texte. Svoje plány však v oblasti elektromobility má; zhmotnila ich do dokumentu  “Sustainable Zoom-Zoom 2030“. Projekt zahŕňa elektrifikáciu až 95% modelov ako hybridné, 5% ako samotný elektromobil do roku 2030.
Elektrifikačná stratégia Mazdy ďalej zahŕňa, že 95 % vyrobených vozidiel bude kombinovať spaľovací atmosférický motor s určitou formou elektrického pohonu.

mazda
 
            Stratégia zdôraznil, že Mazda svoje prvé elektrické modely chystá už na rok 2019. Predlžovač dojazdu, tzv. range extrender, vytvorené na báze wankelovho motora má obsahovať iba jeden z nich. Má fungovať podobne ako motor REX značky BMW, modelu i3.
 
            Októbrový autosalón v Paríži: japonská automobilka uviedla vývoj dvoch modelov s elektrickým pohonom. Autocar vydal prvé informácie priamo od predstaviteľov značky. Šéf dizajnu Európy Jo Stenuita hovorí – prvý elektromobil od značky Mazda príde do roku 2020 zároveň nebude variantom žiadneho existujúceho modelu.
 
            To znamená originálny dizajn, čo je na jednej strane vyborná správa, pretože elektromobily majú mať vlastnú “identitu”. Na druhej strane, pohľad na novú Mazdu 3 inšpiruje nás predstaviť s elektrickým pohonom.
 
            Ikuo Maeda, šéfdizajnér Mazdy hovorí, že nepripúšťajú aby ich elektromobily vyzerali “digitálne”. Musia podľa neho niesť duch aktuálneho dizajnového jazyka. Následne Jo Stenuit dodáva, že neprajú aby modely mazda vyzerali ako “chladničky”, ako to dopadlo u modelov niektorých výrobcov.
 
            Nejedná sa o aliančný elektromobil ani ako Toyota-Mazda.
Jeff Guyton, šéf Mazda Europe potvrdil, že ich prvý elektromobil nebude ovocím spolupráce s Toyotou. Tento model bol vo vývoji ešte pred vznikom aliancie, ktorá vznikla minulý rok.
            Hlavným cieľom je vývoj technológií pre elektrické vozidlá, a zdieľanie súčasných pokrokov. Tým chcú automobilky Toyota a Mazda zabezpečiť konkurencieschopnosť v oblasti elektromobility.

motor
 
            Ohľadom dlhodobého horizontu sa Mazda zaviazala do roku 2050 zníženie emisií svojich vozidiel o 90 %  oproti rokom 2010. Elektrifikované modely, ktoré budú kľúčom k naplneniu cieľov; prídu na trh v budúcom roku. Ide o elektromobily a mild hybridy. Prvý plug-in hybrid príde na trh až v roku 2021.
 
Máme sa na čo tešiť nielen zo znížení emisií a spotreby, ale aj na originálny dizajn od Mazdy. Určite nás znacka nesklame.