Kulturistika

Alebo inak nazývaná aj body-building, je šport, ktorý sa zameriava na estetické formovanie ľudského tela. Tento šport nie však zahrnutý na olympijských hrách a rovnako tak nie je považovaný iba za šport. Je vnímaný ako životný štýl a jeho športovci ho tak skutočne berú.

posilovna

Na súťaži je hodnotených viacero oblastí. Ide napríklad o objem svalovej hmoty či o drobné detaily, ktoré by mali byť ostro viditeľné. Taktiež sa prihliada na to ako jednotlivý účastníci prevedú pózy a aký vytvoria celkový dojem. Súťažiacim sú prideľované boy porotou.

A čo príprava na súťaž? Samozrejme k nej patrí tréning, ktorý prebieha podľa upraveného tréningového plánu. Neodmysliteľnou súčasťou príprav je však aj dodržiavanie striktných diét.

kulturistika

Kulturistiku možno rozčleniť na profesionálnu a na amatérsku. Čo sa týka profesionálnej kulturistiky, jej súťažiaci sa zúčastňujú na profesionálnych súťažiach, z ktorých asi najznámejšou a najprestížnejšou je Mr. Olympia. Jej 6-násobný víťaz je napríklad Dorian Yates. V profesionálnej kulturistike sa súčasnosti zavádzajú dve kategórie podľa hmotnosti a to do 90 kilogramov a nad 90 kilogramov. O výšku teda nejde. V amatérskej kulturistike sa zasa súťaží vo viacerých kategóriách podľa váhy a medzi takého súťaže patria majstrovstvá sveta.

Kulturistika a ženy? Samozrejme nič nie je nemožné. Ženy sa môžu rovnako ako muži venovať tomuto športu. Nie je to však úplne atraktívne. Ženskosť sa postupne stráca a zo ženy sa „stáva“ muž. Jemné črty, ktoré sú pre ženy charakteristické, sa postupne vytrácajú a z pŕs sa stáva iba hromada svalov. Nie každej žene to však vadí a existuje mnoho takých, ktoré sú ochotné túto dať zaplatiť len aby sa mohli tomuto športu venovať a aby sa v tejto oblasti presadili. Koniec koncov ženské pohlavie sa môžu do tohto športu zamilovať rovnako ako to mužské.

A ako to je s popularitou vo svete? Je kulturistika známa viac v súčasnosti ako bola kedysi? A kto sa vlastne podieľa na zavedení objemu do kulturistiky? si prešli zložitým vývojom a to určite uznáte aj vy. Objem bol do kulturistiky zavedený neskôr a to práve jedným už spomínaným mužom.

posilování

Kulturistika ako taká je úplne dobrovoľná. Tým najlepším čo vám môže ponúknuť je práve to, že sa vám zaryje pod kožu a stane sa neodmysliteľnou súčasťou vašej existencie. Bude to vaše hobby, ktoré budete milovať.