Minerálna vlna

Zateplenie novopostaveného či zrekonštruovaného domu často patrí k základným krokom, ktoré patria k výstavbe či rekonštrukcii. Dôležitosť tohto kroku sa neoplatí podceniť, pretože správne zateplený dom sa vám odmení teplom v zime, chládkom v lete a taktiež šetrí aj vašu peňaženku, a vy už tak nie ste nútení míňať vaše peniaze na zbytočne vysoké účty za kúrenie.

nezateplená stavba

Na zateplenie domov sa využívajú rôzne materiály. Jedným z nich je aj minerálna vlna. Je vyrobená z rozvláknenej taveniny vulkanických hornín, ktorá obsahuje rôzne prímesi, ktoré prispievajú k jej dobrým vlastnostiam. Minerálna vlna sa predáva ako dosky, ktoré sú žltej farby. Tieto dosky sa vyrábajú z minerálnych vĺn rôznej hustoty, pretože každá hustota je vhodná na zateplenie inej časti stavby. Vlny nízkej objemovej hmotnosti, ktoré sa nazývajú ľahké vlny sa používajú na zateplenie šikmých striech. Naopak ťažké vlny sa využívajú na zateplenie podláh a plochých striech kvôli svojim skvelým protipožiarnym vlastnostiam a vysokou pevnosťou. Medzi ľahkými a ťažkými minerálnymi vlnami existuje aj takzvaná stredná minerálna vlna, ktorá je vhodná na izoláciu fasád a priečok. Má dobré akustické a tepelnoizolačné vlastnosti.

Pri kúpe minerálnej vlny sa taktiež musíte riadiť jej hrúbkou. Podľa miesta, kde chcete tieto dosky z minerálnej vlny umiestniť, musíte vybrať aj správnu hrúbku. Poznáme taktiež aj rôzne aplikácie minerálnych vĺn, pričom každá je vhodná na použitie do rozdielnych konštrukcií. Môžeme ju aplikovať buď priamo na obvodové murivo alebo formou vetracieho systému.

zateplenie minerálnou vlnou

Cena minerálnej vlny za jeden meter štvorcový sa líši od typu a hrúbky minerálnej vlny. Pohybuje sa preto od 4€ do 50€. Cena je taktiež ovplyvnená aj vlastnosťami daného typu minerálnej vlny ako napríklad tepelný odpor. Neváhajte sa na nás obrátiť so svojimi otázkami. Radi vám poradíme a spoločne vyberieme ten najvhodnejší materiál na zateplenie vašej stavby.