Okná z hliníku alebo plastu: Čo je lepšie?

Okno je výsadou každej budovy ako aj bývania. Zároveň je to jeden z tých prvkov, od ktorého požadujeme životnosť minimálne 30 rokov a tiež fakt, aby sme ho po túto dobu spokojne využívali. Veľmi tak záleží aj od vlastností materiálu, z akého je dotyčné okno vyrobené, teda konkrétne z akého materiálu sú jeho rámy. K najznámejším a v podstate najčastejším voľbám sa vďaka svojej cene a izolačným vlastnostiam zaradili plastové okná, ale v popularite ich doháňajú hliníkové okná, ktoré sú takisto podstatne drahšie. No samozrejme poskytujú aj odlišné parametre, čo už ale záleží od individuálnych preferencií, ktorá voľba je pre koho vhodnejšia.

  • Populárnou voľbou je takisto kombinácia plastu s hliníkom.

žena pozerá z okna

Skúsme sa na tieto dve zaujímavé možnosti pozrieť oddelene a na základe bežných požiadaviek sa pozrime, kedy je lepšia prvá voľba a kedy naopak tá druhá.

Základným faktorom výberu býva cena, kedy je voľba jasná, býva ňou plast. Je to cenovo dostupnejšie riešenie, ale keď zvážime vysokú odolnosť a životnosť hliníku, ktorý si navyše pýta len minimálnu údržbu, aj táto druhá možnosť sa dokáže po finančnej stránke z hľadiska nákladov vyplatiť.

Tu sa zároveň dostávame k ďalšiemu faktoru, akým je životnosť okien. Tá nie je zlá ani pri plastových oknách, kde to je maximálne priemerných 50 rokov, pričom v prípade hliníku je to však dvojnásobok. Životnosť v priemere 80 až 100 rokov je bezkonkurenčná a je dosť možné, že hliníkové okno prežije svojho majiteľa.

deti, okno

Dôležitú stránku zohráva aj dizajn a veľkosť okien. Pokiaľ hľadáte jednoduchú súčasť klasicky menších rozmerov, je samozrejme výhodnejšie orientovať sa na plast. Ak vám ale záleží na umiestnení veľkorozmerných skiel, vtedy je jednoznačne lepšie vsadiť na hliníkové rámy. Tie dokonca môžu pôsobiť štíhlejším dojmom, no aj napriek tomu majú spoľahlivejšiu nosnosť.