Prestaňte plytvať peniazmi

Majte prehľad

Mnoho bánk vám na svojich internetových stránkach ponúka možnosť sledovať vaše výdavky pomocou rôznych grafov rozdelených na kategórie ako sú napríklad jedlo, cestovanie či vzdelanie. Ak vaša banka nemá túto možnosť, môžete si jednoducho zapisovať svoje výdavky a kategorizovať ich sami. Takto získate lepší prehľad o svojich financiách a budete ich môcť lepšie zorganizovať.

peněženka

Vytvorte si zoznam

Vždy choďte do obchodu s vedomím, čo plánujete nakúpiť. Ak sa jedná o potraviny, najprv si naplánujte, čo chcete variť. Zistite, čo máte doma, a čo vám naopak chýba. Napíšte si zoznam na papier, či do poznámok v mobile, a dodržujte ho pri nákupe. Vyžaduje to viac vášho času, ale postupne si túto techniku tak dobre osvojíte, že zoznam prestanete potrebovať. V obchode už nebudete musieť tráviť večnosť rozhodovaním sa, čo nakúpiť, pretože vaše úmysly budú jasné. Odnaučíte sa podliehať zdanlivo výhodným zľavám, a v domácnosti sa vám prestanú hromadiť zbytočnosti.

Dvakrát merajte, raz strihajte

Táto ľudová múdrosť sa dá veľmi dobre uplatniť aj v oblasti peňazí. Často nakupujeme bezhlavo, tovar poriadne neskontrolujeme, a keď nájdeme chybu, je už neskoro. Necháme sa zlákať výhodnou cenou skôr, než si uvedomíme nevýhody daného výrobku. Pokiaľ sa jedná o väčšie investície, poriadne ich zvážte. Poobzerajte sa po danom produkte vo viacerých obchodoch, porovnajte jednotlivé možnosti. Vyberte si, až keď si budete skutočne istí a spokojní so svojím výberom. Radšej predsa venujete viac času výberu niečoho, čo vás bude tešiť, než kúpite nekvalitnú vec, na ktorú sa budete môcť len sťažovať.

supermarket

Šetrite

Tento tip je najúčinnejší a zároveň najvšeobecnejší – dá sa totiž uplatniť v ktorejkoľvek finančnej oblasti. Platíme za vodu aj elektrinu, preto by sme ich mali používať s rozumom. Sprchujte sa namiesto kúpania, nenechávajte pustený kohútik kým si umývate zuby, vypnite svetlo v miestnosti, ak sa tam nechystáte byť, či obmedzte používanie elektronických zariadení. Všetky tieto maličkosti nás totiž niečo stoja. Budete prekvapení, koľko vám mesačne ušetrí vyhýbanie sa týmto situáciám.