Ryby vhodné do záhradného jazierka

KOI KAPOR

Stretnúť sa môžete aj s názvom Nishikigoi. Ich domovinou je Japonsko. Tieto kapry sú veľmi podobné tým našim. Na rozdiel od nich, však v prvom rade spĺňajú okrasnú funkciu. Patria k asi najčastejším rybám, chovaných v záhradných jazierkach. Nie sú však vhodné do tých menších. Dožívajú sa tridsiatich, ale za dobrých podmienok, až päťdesiatich rokov. Pritom dokážu dorásť do dĺžky viac ako meter a váhy okolo štyridsiatich kíl. Do našich jazierok sa hodia hlavne pre ich odolnosť voči zime. Znesú teplotu až do mínus 30 stupňov Celzia.

japones

ZLATÁ RYBKA

Ide o pomerne malé rybičky. Aj keď sa na kapry takmer vôbec nepodobajú, v skutočnosti sú zdrobnenou verziou Ázijských kaprov. Ak sa ich rozhodnete chovať, jazierko by malo mať hĺbku minimálne sedemdesiat centimetrov. Vďaka tomu môžu bez problémov prežiť naše zimy. Pôvodne boli vyšľachtené ako ryby na konzumáciu. Dnes sa tešia veľkej obľube, ako okrasné rybky.

JALEC

Jalec, alebo jesen, taktiež patrí medzi kapry. Poznáme ich v dvoch farbách a to zlatej a modrej. Tieto ryby žijú aj vo voľnej prírode. Je veľmi potrebné zvoliť správnu kombináciu s inými druhmi vo vašom jazierku. Jedná sa totiž o dravú rybu, ktorá uloví takmer všetko, čo sa dá zjesť. Táto ich vlastnosť je však cenená kvôli tomu, že dokážu požrať veľký počet hmyzu. K svojmu životu potrebujú dostatok kyslíka a priestoru. Patria k menej otužilým rybám. Najnižšia vhodná teplota je mínus dvadsať stupňov. Dožívajú sa približne osemnástich rokov.

jeseter

JESETER

Jedná sa o historického živočícha. V jazierkach sa zdržiava pri dne, takže je dobré ich kombinovať s inými druhmi rýb. Potrebujú dostatočne okysličenú vodu a tiež väčšie jazierko. Potravu vyhľadávajú zásadne na dne. Preto musíte používať krmivo, ktoré sa dobre ponára. Jeseterom vyslovene vyhovuje chladné počasie. Na rozdiel od iných rýb, ich preto musíte kŕmiť omnoho dlhšie. Aktívne dokážu byť aj pri mínusových teplotách.

Ak už si vyberiete akékoľvek druhy rýb, dbajte na to aby sa v jazierku nachádzala bohatá vegetácia. Slúži ako úkryt, ale tiež zdroj potravy. Mnoho hmyzu si v rastlinách nájde miesto na rozmnožovanie a tým v podstate zabezpečí obživu pre naše ryby. Ak ste si svoje jazierko ešte nevysadili rastlinami,, tieto sa do našich podmienok hodia najlepšie.