Salmonelóza

Infekcia vyvolaná baktériou salmonella má názov salmonelóza. Salmonely (baktérie) sa usídlia v tenkom čreve kde vyvolávajú zápaly a následne hnačky.
Pozor na dehydratáciu.
Pri ochorení na salmonelózu hrozí dehydratácia. Časté hnačky (v niektorých prípadoch aj zvracanie) ľudský organizmus zbavujú tekutín. Pri liečbe sa v prvom rade dopĺňajú práve tekutiny. Následne sa podávajú tabletky, ktoré potláčajú prejavy ochorenia (proti hnačke a proti vracaniu)

bakterie

Prenos salmonelózy.
Touto infekciou sa človek nakazí od infikovaného zvieraťa. Preto sa táto choroba zaraďuje medzi zoonózy – ide o choroby, ktoré sú prenosné zo zvieraťa na človeka. Nakaziť sa môžete z infikovaného hovädzieho a bravčového dobytka, hydiny, vtákov, hlodavcov, koní, ale aj od korytnačiek, hadov a obojživelníkov.
Salmonelózou sa nakazíte po požití nedostatočne tepelne upravenou stravou. Nemusí to byť hneď mäso z infikovaného zvieraťa. Nakaziť sa môžete aj produktmi z nakazených zvierat ako vajíčka, mlieko, syry,… Do rizikových produktov takto patria aj zmrzliny, jogurty, majonézy, syry, zákusky…

toaleta

Odolné baktérie.
Baktérie tejto infekcie sú odolné voči chladu. Pri mínusových teplotách v mrazničke prežijú a v chladničke sa môžu dokonca rozmnožovať.
Salmonely zničíte teplom. Stačí ak tieto baktérie vystavíte na 20 minút teplotám nad 70°C a určite ich zničíte.

zmrzlina

Letná infekcia
Salmonelóza sa najčastejšie objavuje v lete. Má to svoj dôvod. Počas teplých dní každý z nás sa snaží dodržiavať pitný režim. Pijeme viac vody. Žalúdočná kyselina dokáže zničiť baktérie salmonely. V lete, keď pijeme viac vody je kyselina slabšia a baktérie môžu jednoducho, bez vážnejšieho ohrozenia prejsť až do tenkého čreva kde sa usídlia a začnú spôsobovať problémy. V zime, kedy nepijeme toľko vody je kyselina dosť silná na to aby zničila baktérie salmonelózy. Preto je výskyt tejto infekcie vyšší v teplom období.