Separujete plasty? Ignorovaním ohrozujete planétu

Problémom plastov je paradoxne ich dlhovekosť.  Rozkladajú sa v priemere 450 rokov.
Nastáva otázka, koľko plastov existuje na svete?
Výskum uskutočnený na kalifornskej univerzite odhaduje, že doteraz bolo vyrobených 8,3 miliárd ton plastu. Z toho 6,3 miliárd ton tvorí odpad, ktorý sa nachádza na skládkach alebo v našom prostredí vrátane oceánov. Problémom je fakt, že všetky predmety balíme do plastových obalov – od kartónu minerálok až po obaly na pečivo. 

plast

Práve plastové fľaše spôsobili súčasný stav ktorý znečisťuje a poškodzuje celú planétu. Tvoria najbežnejší typ plastového odpadu ktorý súvisí i s narastajúcim trendom pitia balených vôd. Štatistiky hovoria, že za minulý rok sa predali fľaše v objeme 480 miliárd čo znamená predaj 1 milióna fliaš za minútu. Ďalšou závažnou vecou je, že len 50% týchto fliaš sa recykluje a z menej ako 7% vznikne nová fľaša.
Predpokladá sa, že 10 miliónov ton plastu končí každý rok v našich oceánoch a odhaduje sa, že toto číslo bude naďalej rásť. Číslom jeden v znečisťovaní planéty plastom je Čína za ktorou nasledujú Spojené štáty americké. Problém je v tom, že plast sa nedegraduje rýchlo, takže môže zostať v našich oceánoch po stovky rokov. Priemerný rozklad môže trvať až 450 rokov. 450 rokov trvá i rozklad plienok.
Okrem zložitej degradácie plasty ovplyvňujú aj podmorský svet. Živočíchy žijúce v moriach a oceánoch majú znečistený prirodzený biotop. Stáva sa že zjedia kúsky plastu ktorý im následne poškodí tráviaci systém. Tieto poškodenia bývajú i smrteľné.

odpad

Vedci ďalej zistili, že plast sa nachádzal u jednej tretiny rýb ulovených v Británii. Preto je urgentné a dôležité triediť plasty. Slovenská vláda sa taktiež začala zaoberať touto problematikou a schválila výkupnú cenu za plastové fľaše 0,12 € a 0,10€ za plechovky. Vstupné náklady podporujúce recykláciu predstavujú 80 miliónov eur.
Separuje Vaša domácnosť plasty? Ak nie, skúste si na ne vyčleniť nádobu a prispejte k záchrane životného prostredia.