Sociálne siete, alebo ako si mierime zbraňou priamo do hlavy


Súskvelým komunikačným prostriedkom, pomocou ktorého môžeme zdieľať doslova každý moment z nášho života. Rozhodne je užitočné, že máme prehľad o dianí vo svete, dokážeme presadzovať svoje názory, či dokonca pomáhať druhým.  S týmto veľkým rozsahom možností, prichádza tiež veľká zodpovednosť. Zodpovednosť za to, ako sa prezentujeme, akú mienku si o nás ľudia na základe nich tvoria. No najmä to, aký vplyv máme na ostatných, ktorí vidia naše príspevky.
Takmer všetko čo ovplyvňuje dnešnú mládež, sa dá zhrnúť do jedného slova –  internet.

sociální sitě

To, čo mladí vidia na sociálnych sieťach ovplyvňuje ich postoje, názory a dokonca správanie. Často sa na sociálnych sieťach stretávame s nerealistickými ukážkami toho, ako vyzerá život, ideály krásy, či aké by mali byť naše hodnoty. Veľa mladých dievčat si neuvedomuje, že práve tieto skrášlené predstavy nie sú skutočnosť a práve preto sa chcú na tieto ideály podobať. Vidia na sociálnych sieťach vyretušované modelky, ktoré majú veľmi ďaleko od prirodzenosti. Mnoho mladých dievčat sa na ne chce podobať, skúšajú preto rôzne možnosti, ktoré môžu viesť k nezdravým dietam a depresiam.

Často to vedie veľa ľudí k tomu, aby nenávideli sami seba. Sociálne siete tiež ponúkajú často nepravdivé informácie o vážnych veciach – hoaxy. Ľahko sa vďaka nim tiež ľudia dostanú k veciam, ktoré im dokážu zničiť život, napríklad drogy, či alkohol. Na internete tieto témy rozhodne nepatria medzi tabu, preto sa každý dokáže ľahko dostať do problémov.

zlost

Veľakrát omieľaná kyberšikana nepatrí medzi výminky. Sme už natoľko ovplyvnení a závislí na sociálnych sieťach, že pre tínedžerov je to rozhodne najhoršia forma ubližovania, ktorá je bohužiaľ veľmi efektívna a ťažko zastaviteľná.
Bezpečnosť by preto mala byť pri vývoji a inováciách na prvom mieste. Časom budú internet a sociálne siete využívané čoraz viac, viacerými ľuďmi a určite budú ponúkať opäť nové možnosti, čo predstavuje opäť väčšie riziko.