Spite ako v bavlnke

Asi len málo kto tuší, že by sme mali ku svojim posteľným obliečkam pristupovať špeciálne. Hovoríme ako o ich správnom výbere, tak o pravidelnej starostlivosti. Kvalitný spánok totiž neovplyvňuje len kvalitný matrac, ale aj posteľná bielizeň. Prečítajte si zopár rád, vďaka ktorým budete spať doslova ako v bavlnke.

postel
 
Výber obliečok
 
Správny výber obliečok vám zaručí polovicu úspechu. Obliečky by ste nemali nakupovať v čínskych obchodoch, alebo predajniach s veľmi lacným a zároveň nekvalitným materiálom. Je potrebné si uvedomiť, že počas noci sa naše telo nadmerne potí, takže všetko „zlé“ z materiálov ktoré prichádzajú do kontaktu s našou kožou sa nám do organizmu dostáva v dvojnásobných množstvách. Nakupovať by ste mali hlavne bavlnené obliečky z kvalitného a zdravotne nezávadného materiálu. Vhodné sú tiež krepové, alebo hodvábne textílie. Vo všetkých prípadoch hovoríme o prírodných materiáloch, ktoré našej pokožke umožňujú prirodzene dýchať. Umelým materiálom by ste sa mali vyhýbať úplne.
 
Farebné alebo biele?
 
Dôležitá je i samotná farba. Pestrofarebné vzory a rôzne originálne motívy sú určite veľkým lákadlom. Všetky farby na textíliách však v sebe obsahujú aj množstvo chemických látok, a to hlavne vtedy, ak hovoríme o nekvalitných produktoch. Preto by ste si mali vyberať najmä nefarbené materiály. Sú síce ťažšie na údržbu, ale kvôli zdraviu sa to oplatí.
 
Ako často vymieňať
 
Posteľné obliečky by sme mali vymieňať aspoň raz za dva týždne. Je však dobré, ak plachtu vymeníte i častejšie. Tá sa totiž znečisťuje najviac a keďže s ňou najmenej manipulujeme, prach a iné nečistoty sa na nej veľmi dobre držia.
Minimálne každý druhý deň by sme paplóny a vankúše, mali spolu s obliečkami vyvesiť na balkón, alebo záhradu. Pravidelné vetranie napomáha k udržiavaniu správnej hygieny a eliminácii baktérií.
 
peřiny

Práčka nestačí
 
Okrem klasického prania by sme mali obliečka raz za čas vyvariť. Potrebovať budete naozaj veľký hrniec. Nejedná sa však o veľkú investíciu, takže si jeden zadovážte, aj keď bude slúžiť iba na tento účel. Obliečky nechajte povariť aspoň pätnásť minút. Do vody môžete prisypať sódu, alebo soľ. Tie totiž zvýšia dezinfekčné účinky horúceho kúpeľa.
Pri praní buďte opatrní s nadmerným používaním aviváže. Tá síce dodá krásnu vôňu, ale taktiež patrí k jedným z najsilnejších alergénov.