Vývoj šiltoviek

Predchodcu šiltoviek poznali už Kelti pred 1000 rokmi. Používali ich hlavne pri boji, aby im neprekážalo slnko. Ale tie skôr pripomínali helmy ako pokrývku hlavy. Aj možno, preto, že boli veľmi ťažké boli totiž vyrobené z kameňa. Pánske šiltovky v podobe akej ich poznáme dnes začali byť populárne už 19.storočí, kedy sa začali objavovať za veľkou mlákou v USA v populárnom športe menom bejzbal. Bolo to, preto, aby hráči, ktorí boli ponorený do hry mohli aj napriek slnku, ktoré sa z času na čas prišlo „pozrieť“ na zápas vidieť, čo sa na ihrisku deje. Istý klub sa rozhodol tento problém vyriešil pokrývkou hlavy, ktorú dnes poznáme pod názvom šiltovka.

šiltovky

Dôležitú úlohu zohral tzv. šilt, ktorý práve zabraňuje slnku, aby svietilo priamo do oči. Bol zakrivení a tým pádom skvele zabránil slnku, aby svietilo do oči. Aj, preto sa dnes zvyknú šiltovky so zakrivením šiltom nazývať bajzbalové šiltovky. Postupne sa šiltovky začali šíriť aj ďalej u ďalších hráčov, ktorí začali šiltovku používať ako pomôcku či ochranu pred slnečným svitom. O zopár rokov neskôr sa ďalší klub rozhodol na šiltovku pridať logo a farby svojho tímu a tým sa praktická využiteľnosť šiltoviek zmenila na marketingový ťah. No vďaka tomu sa hráči vedeli lepšie rozpoznať pri hre. Keďže šiltovky boli na vrchu, čiže na hlave boli ideálnym miestom na skvelú reklamu a marketing takže logo klubu alebo pripadne logo značky sponzora bolo ľahko rozpoznateľné. Postupne sa šiltovky začali používať aj v iných športoch ako tenis, beh či golf, ale využitie nachádzali nielen v športe, ale aj v bežnom živote. Postupne sa šiltovky začali vyrábať v rôznych farbách a tiež boli pridané na šiltovky rôzne motívy a potlače, ktoré boli vtipne, reprezentatívne, detské vzory z rozprávok alebo motívy, ktoré odkazovali nejaké posolstvo.

Existuje niekoľko druhov šiltoviek. Líšia sa napríklad nastavením veľkosti. Niektoré sa dajú regulovať v zadnej časti iné to neumožňujú.
Najčastejšie sa reguluje pomocou plastového pásika, kde si dokážete nastaviť aj 5 veľkosti. Ale, môžete sa stretnúť aj napríklad s lepiacim zipsom alebo nastavením pomocou plechovej pracky, ktorú utiahnete, a tak si môžete regulovať presne takú veľkosť, ako potrebujete. Napríklad také truckery, ktoré vznikli v 80.rokoch používali farmári, či vodiči kamiónov možno, aj, preto, že zadnú polovicu šiltovky tvorí sieťka takže, aj po dlhšom čase môžete šiltovku nosiť keďže šiltovka je dostatočné vzdušná.

História šiltoviek

V 90.rokoch vstúpili do módy šiltovky s rovným šiltom a regulovateľným pásikom veľkosti tzv. snapback ich využiteľnosť bola presne opačná, ako to bolo pred tým. Kým u tých starších šiltoviek hral dôležitú rolu zahnutý šilt, ktorý dával pokrývkam hlavy praktickosť a odolnosť voči slnku pri šiltovkách s rovným šiltom išlo o hlavne reklamu a marketing. Stali sa obľúbeným módnym doplnkom reperov, skejterov a ľudí, ktorý vystupovali v show biznise. Šiltovky udávali ich štýl, prejav a postoj, ktorí zastavali.