Senzorické a fyzikálne posúdenie
Nezáleží na tom, či si zalievate tzv. tureckú kávu, alebo uprednostňujete instantnú, prípadne presso kávu z kávovaru. Tieto dve základné posúdenia sú najdôležitejšie.
Senzorické, teda zmyslové hodnotenie si všíma kvalitu, čistotu a lahodnosť arómy kávových zŕn. Dôležitá je vôňa a chuť, aj vrátane tzv. dochute – to znamená, či je káva v ústach zamatová alebo hutná. Každá aróma má svoju vôňu po pôvodných surovinách – podobne ako pri víne aj kávové zrná môžu byť ovocnej, kvetinovej alebo drevitej chuti. Vždy ale musí byť čistá, bez nepríjemných zápachov alebo nepríjemných stôp.
Výber a spracovanie kávových zŕn
Spotrebiteľ sa častokrát nezamýšľa nad tým, čo všetko sa skrýva za pripravenou šálkou teplej a voňavej kávy. Všetko sa začína zberom a výberom tých správnych zrniečok, ktoré sa dokonale vytriedia a následne premyjú. Aby sa náhodou nestalo, že sa pri pražení primiešajú napríklad vetvičky a ovocná chuť sa premieša s drevitou.
Pri pestovaní je dôležitá intenzita slnečného svitu, nadmorská výška, zavlažovanie a samozrejme aj druh pôdy. Správny farmár vie, aké praktiky má použiť aby docielil zvýraznenie arómy. Pri spracovaní sa používajú dva spôsoby:
- Suchý– vhodný pre sladké príchute
- Mokrý – vhodnejší na ovocné príchute
Pri výbere odrody – „Arabica“ alebo „Robusta“ je potrebné pamätať na klimatické podmienky a pestovanie tomu prispôsobiť.
Niečo malé ku kávičke
Pod pojmom harmonizácia sa rozumenie zladenie vybraného typu už pripravenej kávy s vhodným dezertom. Tak napríklad ku kvetinovej alebo ovocnej chuti je vhodné podávať zákusky s jemne pikantnou ovocnou príchuťou, naopak k čokoládovej chuti sa viac hodia napr. Sacherove rezy alebo drobné čokoládové pečivo. Niekedy sa volia kontrasty na potlačenie intenzity vnemu, napr. k výrazne horkej chuti sa odporúča niečo malé, ale výrazne sladké ako napríklad brownie so sorbetom.
Základom je čas a prostredie na správne vychutnanie a zrelaxovanie. Pretože káva je aj liek.