Všetko čo potrebujete vedieť o svetroch z merino vlny

Svetre vyrobené z tohto materiálu sú neuveriteľne mäkké, vzdušné a pohodlné. Merino je veľmi jemná vlna a ako to už v živote chodí, veci z jemných tkanín si zaslúžia chvíľu pozornosti a trocha starostlivosti, aby vám robili radosť ešte dlhú dobu.

svetr

Najčastejšia otázka znie takto „Môžem tieto svetre prať?“
Samozrejme, že sa môžu prať a dokonca troma spôsobmi. Prvý je čistiareň – teda zoberiete sveter do čistiarne kde vám ho vyčistia a sveter je pripravený na ďalšie používanie. Druhá možnosť je pranie v ruke, a je dokonca ešte šetrnejšia ako čistiareň. Perte v ruke, naruby vo vlažnej vode s použitím miernych čistiacich prostriedkov, pretože agresívne prášky by vám mohli vlnu veľmi poškodiť. A poslednou možnosťou je pranie v práčke, vždy by ste mali byť opatrný. Najlepšie je nastaviť práčku na najjemnejší program (vlna), ak ho vaša práčka nemá tak použite studený program alebo program ručného prania.

A ak sa pýtate či tento sveter môžete žehliť tak odpoveď je áno, len sa najprv uistite či váš sveter naozaj žehlenie potrebuje. Ak ste sa rozhodli, že ho predsa len potrebujete vyžehliť, nastavte si žehličku na strednú teplotu, ak by bola príliš horúca mohol by sveter zmeniť farbu alebo sa spáliť. Vždy sveter položte na žehliacu dosku a vyrovnajte ho, postriekajte ho trochou vody alebo ho naparte, aby sa ľahšie žehlil. Hlavne žehličkou príliš netlačte. Po vyžehlení sveter nechajte vychladnúť a až potom ho poskladajte.

Sú tieto svetre pohodlné?
Merino svetre vôbec neškrabú a nehryzú, sú vyrobené z veľmi jemnej vlny a mali by ste ich nosiť na vašej pokožke. Čím sú vlákna jemnejšie tým menšia pravdepodobnosť, že vás budú škrabať. A sú aj naozaj teplé, vďaka kučeravým chlpom sa vo svetri zachytí veľké množstvo vzduchu, čo efektívne izoluje chlad. Merino tiež vytvára akúsi ochrannú bariéru medzi vašim telom a vonkajším prostredím, to ho robí výborným materiálom do nepriaznivých podmienok.

bílý svetr

Kedy by sme ich mali nosiť ?
Väčšina svetrov je vzdušná a dovoľuje vám, aby ste podľahli trendu vrstvenia. V podstate ho môžete nosiť hocikedy, keď vonku nie je veľmi teplo, dokonca aj keď je zima a vlhko tak vám bude teplo, vďaka molekulárnemu procesu, ktorý uvoľňuje teplo. Všetky prírodné materiály vytvárajú túto formu tepla, ale merino ho vytvorí 4 krát viac. Práve preto sa merino svetre stanú vašim najlepším kamarátom počas chladných dní.