Zlatý zázrak z prírody

Rakytník rešetliakový sa dnes dostal do širokého povedomia ľudí. Tento krík mi pred chalupou rastie už viac ako desať rokov. O jeho účinkoch, som sa však dozvedel asi také dva až tri roky dozadu. Nemyslím si, že som doteraz žil v jaskyni. Ale ako to už býva, nové a neskutočne zdravé potraviny sa objavujú každý deň. ak si však myslíte, že je rakytník iba marketingovým ťahom, ste na omyle. Minimálne ja môžem jeho zázračné účinky iba potvrdiť.

rakytník
 
Oficiálne vlastnosti
 
Ak si do internetového vyhľadávača zadáte slovo rakytník, nájdete stovky stránok, kde sa dočítate o jeho vynikajúcich vlastnostiach. Všade sa opakuje v podstate to isté. Vysoký obsah céčka, množstvo vitamínov, minerálov, omega nenasýtené kyseliny, dokonca aj omega 7, ktorú nenájdete takmer nikde, antioxidačné účinky a podpora imunity. Úprimne som ešte sám vedecky túto rastlinu neskúmal, takže nemôžem so stopercentnou istotou povedať, čo z toho je pravda.

keř
 
Vlastnosti na ktoré nedám dopustiť ja
 
Z môjho rakytníku si pripravujem džem, zo sušeného čaj a do šalátov používam aj čerstvé plody. Sú síce šialene kyslé, ale ak ich správne upravíte, osolíte skombinujete s inými surovinami, sú hotovou lahôdkou. Aj napriek tomu, že mi takýto krík rastie pre oknami, olej si kupujem. Jeho výroba doma síce je možná, no nikdy nedosiahnete presne ten istý efekt. Potrebovali by ste lis na olej, ktorý ja osobne nemám a ak by vás to zaujímalo, tak nie je vôbec lacný. Hovorím o sumách medzi dvesto až tristo eurami.
Odkedy som začal pravidelne tento olej užívať, prestal som mať problémy so zápalmi ďasien, ktoré ma dovtedy trápili naozaj často. Na imunitu sa taktiež nemôžem sťažovať. V neposlednom rade, mi už dávno nebolo ťažko na žalúdku, a to ani v prípade, že to s jedlom naozaj preženiem. Jeho konzumáciu teda môžem iba vrelo odporučiť. A ak máte nejaký kúsok zeme, tak si určite jeden rakytník aj vysaďte.